Голові Павлоградської районної державної
адміністрації Дніпровської області
Щодо надання інформації з окремих питань доступу до компенсаційного механізму (публічної послуги єВідновлення), а саме щодо роботи комісій з обстеження пошкоджених/знищених внаслідок збройної агресії російської федерації об ’єктів нерухомого майна
Благодійна організація "Благодійний Фонд" Право на захист" (далі - фонд, БФ “Право на захист”) за підтримки Агентства ООН у справах біженців (UNHCR) реалізує проект “Адвокація, захист та правова допомога внутрішньо переміщеним особам”.
У межах проекту працівники фонду виявляють порушення прав людини внутрішньо переміщених осіб, а також інших груп населення, постраждалого внаслідокзбройної агресії, надають правові, інформаційні й соціальні консультації та допомогу. На основі зібраної інформації про системні порушення здійснюються адвокаційні заходи, спрямовані на вдосконалення законодавства та правозастосовної практики.
Адвокаційна, комунікаційна та інформаційна складові проекту спрямовані на сприяння законодавчому та політичному реагуванню щодо потреб переміщених осіб та інших уразливих груп населення в Україні, а також інформаційну підтримку постраждалим від конфлікту особам та громадам.
За даними 1 KSE Institute (аналітичний підрозділ Київської школи економіки) станом на лютий 2025 року сума прямих збитків, завданих житловому фонду України внаслідок повномасштабної війни, складає $60 млрд.
З часу проведення останніх досліджень, бойові дії на території України й, зокрема, на території Донецької області не припинялись, окупаційні війська країни-агресора продовжують знищення як інфраструктури в цілому так і житлового фонду України зокрема. Зазначений загально відомий факт дозволяє припускати, що $60 млрд, не є актуальною сумою збитків, й на сьогоднішній день нижча за реальну суму збитків завданих житловому фонду України внаслідок військової агресії Російської Федерації.
У Стратегії державної політики щодо внутрішнього переміщення на період до 2025 року та затвердження операційного плану заходів з її реалізації у 2023-2025 роках, схваленій розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.04.2023 №312-р, наголошувалося, що держава має впровадити процедури надання компенсації за зруйноване чн пошкоджене внаслідок бойових дій житло як вторинного способу відшкодування порушених майнових прав.
23.02.2023 Верховною Радою України прийнятий Закон України “Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України” (далі - закон про компенсацію).
Зазначений закон визначає правові та організаційні засади надання компенсації за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України.
Постановами Кабінету Міністрів України від 21.04.2023 №3 81 та від 30.05.2023 №600 були затверджені відповідні порядки, якими деталізовані та впроваджуються адміністративні механізми, визначені положеннями закону про компенсацію.
Однією з обов’язкових умов отримання компенсації за пошкоджене житло згідно положень Порядку надання компенсації для відновлення окремих категорій об’єктів нерухомого майна, пошкоджених внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації, з використанням електронної публічної послуги “єВідновлення”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 21.04.2023 №3 81, є наявність відомостей про пошкоджений об’єкт нерухомого майна у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (пункти 6, пункт 13, пункт 14 Порядку).
Окрім цього комісії перевіряють наявність в Реєстрі пошкодженого та знищеного майна відомостей щодо акта комісійного обстеження, виконаного відповідно до Порядку та/або звіту з технічного обстеження, У разі відсутності таких відомостей в Реєстрі пошкодженого та знищеного майна комісія вживає заходів для проведення обстеження відповідно до законодавства шляхом звернення до уповноваженого органу або самостійно, якщо вона виконує функції комісії відповідно до Порядку виконання невідкладних робіт.
Порядком надання компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2023 №600, також встановлено, що для отримання компенсації на знищений об’єкт нерухомого майна отримувачу компенсації необхідно провести дії щодо державної реєстрації припинення такого права відповідно до Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень”.
Комісія має право зупинити розгляд заяви щодо знищених об’єктів нерухомого майна, якщо проведення обстеження об’єкта є неможливим з міркувань безпеки.
Тобто, для прийняття комісіями з розгляду питань щодо надання компенсації за пошкоджені чи знищені об’єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України однією з обов’язкових умов є наявність в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно відомостей щодо пошкодженого/знищеного об’єкту нерухомого майна та наявність актів комісійного обстеження пошкоджених/зруйнованих об’єктів нерухомого майна.
Фондом від Агентства ООН у справах біженців (UNHCR) був отриманий запит щодо надання інформації зі списком громад/населених пунктів, в яких в даний час не проводяться виїзні комісійні обстеження пошкоджених/знищених в усіх районах Дніпропетровської області, а також короткий опис причин відсутності таких виїзних місій-активностей з комісійного обстеження об’єктів нерухомості. Вказана інформація допоможе більш орієнтуватися по наявним в області проблемам і більш ефективно координувати діяльність гуманітарних партнерів в майбутньому.
Маючи на меті подолання спільними зусиллями викликів, що наразі постали перед нашими громадянами, суспільством та державою, Фонд звертається до Вас з проханням щодо надання вказаної вище інформації.
Для обговорення питань співпраці прошу контактувати з провідним юристом з регіональної координації Вячеславом Стасюком за телефонним номером: +380669639908, електронна корпоративна адреса: v.stasiuk@r2p.org.ua
Відповідь за результатами розгляду цього звернення прошу направити електронною поштою на адресу: v.stasiuk@r2p.org.ua.
З повагою та вдячністю за співпрацю
Провідний юрист з регіональної координації
Дніпровського регіонального офісу БО «БФ «Право на захист»
Вячеслав Стасюк