Вірусний гепатит А - що треба знати?
опубліковано 21 травня 2025 року о 15:17

Павлоградське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області інформує.


Гепатит А, або як його ще називають «хвороба брудних рук», - це вірусне захворювання печінки, яке передається через забруднену їжу, воду або через контакт із речами, на яких є вірус.

Зі слів лікарки-епідеміологині Дніпропетровського обласного центру контролю та профілактики хвороб (ЦКПХ) зростання кількості хворих на гепатит А зафіксували у 17 областях України. З початку року до кінця березня ним заразилося понад 200 людей. Найбільше випадків - на Закарпатті, Львівщині та у Києві. Зараз у цих регіонах епідеміологи працюють над виявленням збудника захворювання Спалах гепатиту А в Україні.


Що таке гепатит А?

Гепатит А - це гостре інфекційне захворювання печінки, яке викликається вірусом гепатиту А (HAV). На відміну від інших типів гепатиту (В і С), гепатит А не переходить у хронічну форму, але може бути небезпечним, особливо для людей з ослабленим імунітетом та дітей.


Як передається гепатит А?

Вірус гепатиту А дуже легко передається від однієї людини до іншої через:

-брудні руки: недостатнє миття рук після туалету або перед їжею - головний шлях передачі;

- забруднену воду та їжу: вірус може потрапляти у воду та харчові продукти через фекалії інфікованої людини. Особливо небезпечними можуть бути сирі або недостатньо термічно оброблені морепродукти, овочі та фрукти, які поливали забрудненою водою;

- побутовий контакт: через спільні предмети гігієни, посуд, іграшки, якщо в сім'ї є хвора людина. Особливо високий ризик у місцях масового скупчення людей та при поганих санітарних умовах.

У час війни та міграції проблема стає ще актуальнішою, оскільки, втікаючи від місць, де постійні обстріли, люди можуть перебувати, ховатись чи тимчасово мешкати у закинутих чи забруднених місцевостях, підвалах, будинках, де застійна вода. Далі, будучи інфікованими, мігрувати.


 Чим небезпечний гепатит А?

Хоча гепатит А рідко призводить до летальних випадків, він може викликати: гостре запалення печінки, жовтяницю, тривалу слабкість, порушення роботи травної системи, у важких випадках - печінкову недостатність. Особливо обережними варто бути людям з вже існуючими захворюваннями печінки - для них гепатит А може бути більш небезпечним.


Симптоми гепатиту А можуть з'явитися не одразу, інкубаційний період (час від зараження до появи перших ознак) може тривати від 2 до 6 тижнів. Відбувається грипоподібний початок: а це, на перший погляд, звичайні симптоми застуди: підвищена температура тіла, загальна слабкість, біль у м’язах, нудота. Вже характерними ознаками є пожовтіння шкіри, а саме слизової оболонки очей та можливе пожовтіння твердого піднебіння. Також із симптомів виділяють жовтяницю, тобто, пожовтіння шкіри, а ще знебарвлення калу, потемніння сечі, яка стає схожою на «колір пива».

Важливо пам'ятати, що не у всіх людей з гепатитом А проявляються всі ці симптоми. У дітей хвороба часто може протікати безсимптомно або з дуже легкими ознакам.


Профілактика гепатиту А.

Щоб уникнути зараження вірусом гепатиту А Павлоградське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області рекомендує:

- використовувати для пиття та миття посуду лише перекип’ячену воду (воду кип'ятити не менше 10 хвилин, дати відстоятися);

- не використовувати для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з незнайомих джерел водопостачання;

- при неорганізованому відпочинку для пиття та приготування їжі мати з собою запас питної води (бажано бутильовану гарантованої якості);

- перед споживанням овочів, фруктів та ягід їх необхідно добре промити питною водою, для споживання дітьми - обдати окропом;

- чітко дотримуватися правил особистої гігієни - обов'язково мити руки з милом перед приготуванням та вживанням їжі, після кожного відвідування туалету;

- не займатись самолікуванням, при появі перших ознак захворювання терміново звернутись до лікаря;

- власникам бюветів, колодязів чи каптажів джерел щороку проводити планове обстеження цих споруд, їх поточний ремонт, чищення та дезінфекцію.

Основними профілактичними заходами, які спрямовані на запобігання поширення захворювання вірусним гепатитом А, є покращення комунального благоустрою міст та сіл, забезпечення населення доброякісною питною водою, дотримання правил особистої гігієни при приготуванні страв, якісне миття фруктів та овочів.


Пам'ятайте! Профілактика - найкращий спосіб захистити себе та своїх близьких від гепатиту А. Будьте уважні до свого здоров'я та дотримуйтесь простих правил гігієни!

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux