РАННІ ОВОЧІ: КОРИСТЬ ЧИ НЕБЕЗПЕКА!
опубліковано 07 травня 2025 року о 15:16

З настанням весни в добовому раціоні як дорослої людини, так і дітей, з’являється все більше ранньої овочевої продукції. Проте перша парникова зелень та овочі можуть призвести до важких отруєнь через перенасичення організму пестицидами та нітратами, що містяться у певних кількостях в овочах, фруктах, вирощених у «прискореному режимі».

Вплив нітратів на організм людини - природно негативний, а іноді просто небезпечний.

Як уберегтися від їх впливу?

Нітрати - це азотисті сполуки, які застосовується в якості добрива та у виробництві. Нітрати забезпечують ріст рослин, але завелика їх кількість, яка накопичується в овочах та фруктах, а потім потрапляє в організм людини, шкодить здоров’ю.

Як правило, значне накопичення нітратів встановлено в листяних культурах і практично у всіх коренеплодах, а саме: салаті, шпинаті, зелені, редьці, селері, баштанних. Особливо небезпечні овочі та фрукти вирощені в теплицях в не сезон, у зв’язку з обмеженим простором і застосуванням більшої кількості добрив.

Якою є допустима норма нітратів?

Для людини максимально допустимі рівні нітратів в харчових продуктах регламентуються Державними санітарними правилами і нормами «Максимально допустимі рівні окремих забруднюючих речовин у харчових продуктах» , затверджені наказом Міністерства охорони здоров’я України від 13.05.2013 №368 (у редакції наказу Міністерства охорони здоров’я України від 22 травня 2020 року №1238).

Залежно від умов вирощування, в огірках допустима норма нітратів - 200-400 мг/кг, у листових овочах (салат, кріп, петрушка) - 2000-3000 мг/кг, у помідорах - 100-200 мг/кг, в зеленій цибулі - до 400 мг/кг, в ранній капусті - до 800 мг/кг, в редисці - до 1200 мг/кг, в столовому буряку - до 1400 мг/кг, у ранній картоплі - до 1500 мг/кг, у ранній моркві - до 600 мг/кг. У перших ягодах - полуниці, черешні та вишні –-нітрати не мають перевищувати 60 мг/кг.

Чому нітрати шкідливі?

Згідно з нормами ВООЗ, допустима добова норма нітратів для дорослої людини - 5 мг на 1 кг ваги. Невелику кількість нітратів організм людини може вивести протягом короткого часу, але перенасичення ними призводить до важких форм отруєнь.

Нітрати в перевищених кількостях, потрапляючи в їжу з овочами й фруктами, призводять до гострого або хронічного нітратного отруєння.

Основними симптоми нітратних отруєнь є - виражена синюшність шкіри і слизових оболонок; різка загальна слабкість, сонливість; у дітей - неспокійна поведінка; головокружіння, сильні головні болі, потемніння в очах; задишка; порушення координації рухів; зниження артеріального тиску, збільшення частоти серцевих скорочень; у важких випадках - судоми, втрата свідомості, коматозний стан. Особливо небезпечна дія нітратів в період вагітності, оскільки вони можуть спричинити загрозу переривання вагітності і бути причиною вроджених вад розвитку у немовлят.

Повністю убезпечити свій організм від вживання нітратів неможливо, оскільки вони є майже в усіх овочах, фруктах та зелені. Проте вони небезпечні у надмірних кількостях, тому потрібно стежити за тим, що ви споживаєте і скільки.

Павлоградське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області попереджає, що для того, щоб мати від споживання ранніх овочів та фруктів максимум користі і не завдати організму шкоди, необхідно пам’ятати наступне.

Які овочі найбезпечніші?

Найбільше схильні до накопичення азотистих сполук листова капуста, салат, редис, зелена цибуля, кріп, шпинат. Менше - цвітна капуста, огірки, броколі, кабачки, селера, морква, білокачанна капуста, редька.

 А найбезпечніші для вживання серед ранніх овочів - бобові (горох, квасоля), картопля, солодкий перець, брюссельська капуста, помідори і ріпчаста цибуля.

Як вибрати найменш шкідливий продукт?

- купуйте овочі та фрукти в спеціалізованих місцях торгівлі, в жодному разі не на узбіччі заміської траси чи стихійному ринку;

- не соромтеся запитати у продавця висновок лабораторної перевірки його продукції. У такому документі повинно бути вказано вміст нітратів, пестицидів, солей важких металів, радіонуклідів у кожній конкретній партії;

- купуйте овочі та фрукти натурального вигляду: вони не повинні бути надмірно великі, надзвичайно яскравого забарвлення, блищати, ніби відполіровані;

- під час купівлі овочів майте на увазі, що мінімальний вміст нітратів частіше буває в овочах середнього розміру.

Чи можна «позбутися» нітратів?

Павлоградське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області попереджує, що позбутися нітратів у овочах та фруктах повністю неможливо та й недоцільно - разом з ними «гинуть» і корисні вітаміни. А ось зменшити їхню кількість все-таки можна.

Залежно від режимів і видів технологічної переробки змінюється і рівень вмісту нітратного азоту в кінцевому продукті.

Ранні овочі та фрукти наполегливо рекомендується піддавати певній обробці перед споживанням, бо так можна позбутися 10-50% шкідливих речовин. Зокрема:

- перед споживанням добре мийте овочі та фрукти, адже більшість шкідливих речовин містяться на шкірці і в шкірці плоду;

- очищуйте шкірку овочів, бо в цей час року вона є швидше джерелом нітратів, ніж вітамінів. Це особливо стосується огірків, картоплі, кабачків, редису, яблук;

- нітрати в більшій кількості є біля основи плодів, в стеблах і черешках. Вживайте в їжу тільки листя петрушки, вирізайте качан і стебла-прожилки у капусті, листовому салаті, відрізуйте основу у овочів приблизно на один сантиметр;

- перенасичені добривами моркву і буряк легко впізнати за блідувато-білою серцевиною, а огірки - за жовтуватими зрізами;

- вимочуйте плоди у кип’яченій воді, можна з додаванням морської солі або лимонного соку. Декількох разів тривалістю у 15-30 хвилин буде достатньо. Ефект посилиться, якщо замочувати розрізані на кілька частин овочі або фрукти. Добре обсушуйте плоди, тоді всі вітаміни зберігаються;

- піддавайте овочі термічній обробці, так шкідливі речовини знищуються;

- приготовані зі свіжих овочів салати споживайте відразу, оскільки перетворення менш шкідливих нітратів в більш небезпечні може відбуватися у процесі окислення нарізаних і заправлених овочів в холодильнику;

- нітратні сполуки чудово знешкоджуються лимонним або гранатовим соком, на їх основі можна готувати заправки для салатів або додавати їх у воду для замочування овочів та фруктів.


Будьте обачними та бережіть здоров’я своє і оточуючих!

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux